קניית דירה ממתווך

קניית דירה ממתווך

על פי הערכות סטטיסטיות נמצא כי בישראל ישנם כיום למעלה מעשרות אלפי מתווכים. כמות המתווכים גדלה באופו ניכר בשנים האחרונות,

בין השאר לאור מבחני ההסמכה הקלים. על אף ההסתייגות הרווחת מפנייה למתווכים בכדי להימנע מתשלום עבור דמי התיווך, קיימים אזורים, לרוב במרכז הארץ, שבהם קשה מאוד יהיה למצוא דירה יד שנייה ללא תיווך.
עיון בהמלצות שנבחרו בקפידה תוך שמירה על הכללים המצוינים בהם, יאפשרו לכם הנאה מרבית משירותי התיוך והימנעות מתרמיות וממעילות כואבות.

עצות המלצות וחוקים

• טרם תבחרו מתווך, מומלץ לבקש ולשאול ממכרים וחברים קרובים בדבר מתווכים אמינים ומקצועיים בקרבת אזור, וכן לערוך סקר שוק והשוואה בין המתווכים הפועלים באזור, הן עצמאים והן כרשתות.
• בבחירתכם מתווך ודאו כי יש לו הכשרה מקצועית לשיווק בנדל"ן והאם הוא בעל רישיון תיווך תקף המוכיח זאת. יחד עם זאת, רצוי לבדוק האם מלאכת התיווך היא משרתו הבלעדית. סוכנים שונים ידועים בעיסוקים נלווים, מה שעשוי לפגוע בזמינותם ונגישותם.
• בררו עם המתווך כמה מאחוזי הנכסים שייצג נמכרו הלכה למעשה, תוך כמה זמן והאם נמכרו במחירים הגיוניים. נוסף על כך, בדקו האם הצליח במכירת דירות יד שנייה.
• ישנם מתווכים, לרב ברשתות התיווך, הדורשים מהלקוח בלעדיות תיווך. לפי החוק, בלעדיות זו נכונה למשך חצי שנה, במהלכה המתווך מחויב לשווק את הנכס לכל הפחות באמצעות שתיים מהדרכים הבאות: פרסום בשני כלי תקשורת, שלטי חוצות, ביקורי בית, דיוור ישיר וכו'. באפשרות הלקוח לוותר על כך אם ירצה.
• אם ברצונכם לפנות למתווך אל תהססו לדרוש אף בכתב מידע מפורט על הנכס, כולל אפיון אוכלוסיית האזור, נתוני מערכת החינוך, השכנים, תכניות עתידיות מצד ועד הבית. מתווך רציני ומקצועי מחויב לדעת פרטים אלו ולספק לכם את המידע המבוקש הנ"ל.
• למתווך כשרון לשווק את הדירה על יתרונותיה הנפלאים, שכן זהו מקצועו, משום כך דרשו לדעת את חסרונותיה של הדירה וסביבתה. תגובתו לבקשה תהא אינדיקציה טובה לאמינותו.

*מנהג המתווכים לנקוב בתעריף קבוע של 2% מכל צד בעסקת המכירה ותשלום עבור חודש שכירות מכל אחד מהצדדים. חשוב שתדעו כי יש מקום להתמקח בנידון ואף רצוי.
* לא קיים מושג כזה "ללא עמלה". במקרה שנאמר לכם כי אתם פטורים מעמלה, אזי הצד השני נאלץ לשלם את העמלה במלואה מה שימנע מכם התגשמות במחיר, לכן קחו זאת בחשבון.
*הימנעו מלראות את אותה הדירה על ידי שני מתווכים שונים שכן הדבר עשוי להוביל אתכם לשלם דמי תיווך כפולים.
* לפי חוק המתווכים, מתווך זכאי לשכר הטרחה במקרה שהוכח כי הוא הגורם היעיל, דהיינו בלעדיו העסקה לא הייתה מתבצעת.
*מתווך לא יראה לכם דירה אם טרם חתמתם, שכן החתימה מחייבת אתכם בדמי התיווך.
*חוק המתווכים מחייב את המתווכים לחשוף בפניכם את כל הפרטים המהותיים בנוגע לדירה כגון: ליקויים, תוכניות עתידיות בקרבת מקום וכיוב'.
*על מנת לחסוך זמן יקר, הקפידו להסביר למתווך במדויק מה רצונכם, דרישותיכם וצרכיכם מהדירה המבוקשת.
*מומלץ טרם הפנייה למתווכים, לבדוק את הדירות המוצעות בשוק החופשי, המחירים ויתר הקריטריונים.
*נוסף על המחיר אותו סיכמתם עם המוכר יש לשריין עוד אלפי דולרים נוספים בעבור שיפוץ הדירה למשל, המצריך 20% מעבר למחיר הקבוע בחוזה. אף השיפוץ עצמו דורש 20%-30% מעבר להערכתם הראשונה לעלותו.

לסיכום, הסבירו למתווך את דרישותיכם וצרכיכם במדויק, ואל תמהרו לסגור עסקה משום דחיקתו של המתווך או אי אילו לחצים סביבתיים. רגע לפני הרכישה מומלץ לבצע הערכת שמאות לערך הדירה וביקורת מבנה הנדסית ע"י מהנדס בנייה מוסמך. אתם עומדים לבלות את מיטב זמנכם בין ארבע הקירות הללו, אזי רצוי שיהוו קרקע נוחה ונעימה לחיות בה.
התחילו כבר עכשיו לחפש דירה ב-לוח דירות ממתווכים של יד2!